آموزش کارآمد یکی از مهمترین ارکان نظام آموزشی در هر کشور می­باشد که بی تردید در این مسیر چالش­ها و مشکلات بسیار زیادی خودنمائی می­کند. با پیشرفت علم و تکنولوژی، ایده ­های متنوعی برای رشد و توسعه این حوزه شکل گرفت که استارت­ آپ­ های آموزشی از این دسته هستند.

با توسعه فناوری­های دیجیتال، شبکه جهانی اینترنت، فرصت ها و تهدیدها مانند: کرونا و فاصله فیزیکی، موضوع محتوای آموزشی و شعار عدالت آموزشی (آموزش برای همه در همه جا) موضوعیت پیدا نمود.

با اشاره به تحول در نظریه‌های یادگیری، توجه عمیق به موضوع یادگیری مشارکتی و ایفای نقش فعال دانش‌آموز به‌عنوان یادگیرنده و معلم و مربی به‌عنوان تسهیل‌گر فرآیند یادگیری، یاددهی،  تغییرات چشمگیری بوجود آمد.

این امر سبب شد نظام نوآوری در ارائه راه‌حل برای دومین موضوع کلیدی یعنی بهره‌وری و اثربخشی فرایند آموزش و ارتقای یادگیری دانش‌آموزان، به موارد زیر توجه کند:

  •  توجه به برآوردن نیاز واقعی دانش‌آموز از یادگیری، از طریق افزایش اثربخشی و ارتقای کارایی فرایند آموزش
     تسلط معلم، به‌عنوان تسهیل­گر فرآیند یادگیری، یاددهی بر برنامه‌‌ریزی طرح‌های آموزشی تعاملی  و داشتن نوآوری و خلاقیت در این کار

در حال حاضر تقریبا 14 استارت­ آپ­ آموزشی با عناوین و کارکردهای مختلفی در کشور عزیزمان ایران در حال فعالیت هستند. به عقیده اینجانب به عنوان یک کارآفرین و معلمی که سالها در حوزه آموزش و پرورش، آموزش عالی و مراکز رشد و پارکهای علم و فناوری فعالیت داشتم این تعداد نه تنها کافی نیست بلکه با توجه به تعداد دانش ­آموزان و نیاز جامعه بسیار اندک است و جای فعالیت برای این نوع استارت ­آپ­ ها خالی است.

 

abouttonomic

چرا تونومیک؟

استارت­ آپ­ های موجود عمدتا تمرکز بر آموزش دروس ابتدائی و متوسطه، آموزش زبان و … دارند. برخی بانک سئوال و برخی دیگر به عنوان پلتفرم­ های تقویتی و تک درس فعالیت می­کنند.

یکی از مهم ترین ویژگی های شرکت علم آوران کاسپین (تونومیک) دانش بنیان بودن آن به عنوان یک استارت آپ آموزشی، تخصص و توانایی اعضای تیم، بهره ­گیری از جوانان و نخبگان دانشگاهی، ایده­ پردازان، تولید محتوای تخصصی و علمی، توجه به اقتصاد خانواده و تربیت دانش ­آموز ماهر می باشد.
ویژگی دیگر این استار­آپ تمرکز بر آموزش­های مهارتی برای دانش آموزان بوده و چشم انداز آن تربیت دانش ­آموز کارآمد، توانمند با تمرکز بر اقتصاد دانش آموزی می­باشد.

به عنوان مثال یک فراگیر برنامه نویسی پس از طی مراحل آموزشی در شرکت دانش بنیان علم آوران کاسپین به شماره ثبت 456032 ، با مجوز از سازمان فنی حرفه ای و آموزش و پرورش، دارای نماد تجارت الکترونیک، دارای مجوز از مرکز فناوری اطلاعات ورسانه­ های دیجیتال و انجمن کسب و کارهای اینترنی  پس از طی یک دوره دو ساله امکان کسب درآمد و کمک به اقتصاد خانواده را خواهد داشت.

مسیر طی شده دانش ­آموزان با رویکرد آموزش مهارتی از آشنائی با اصول و مبانی برنامه نویسی، برنامه نویسی پیشرفته، (به عنوان مثال پایتون)، آموزش ماشین لرنینگ، دیپ لرنینگ و … در طول دو سال به یک تحلیل گر علم داده تبدیل شده و امکان اجرای پروژه ­های عملی را داشته و کسب درآمد میکند. کاری که دانشجویان رشته علوم کامپیوتر و یا مهندسی کامپیوتر پس از فارغ التحصیلی نمی­توانند انجام دهند.

معرفی برخی از فعالیت های تونومیک

  •  آموزش تخصصی و انحصاری محاسبات ذهنی ریاضیات (چرتکه)، برگزاری مسابقات استانی، کشوری و  اعزام دانش­ آموزان به مسابقات جهانی
  • برگزاری کلاس های هوا فضا، ساخت انواع گلایدر، آشنائی با مبانی پرواز، استفاده از موتورهای الکتریکی، پیل های سوختی و … برگزاری مسابقات استانی، کشوری و اعزام به مسابقات جهانی دانش ­آموزی
  • برگزاری دوره ­های رباتیک، الکترونیک، مکاترونیک به منظور کشف استعدادهای دانش ­آموزی، برگزاری مسابقات استانی، کشوری و اعزام به مسابقات جهانی دانش ­آموزی
  • برگزاری دوره های نجوم، اختر شناسی و علوم کیهانی. برگزاری مسابقات استانی، کشوری و اعزام به مسابقات جهانی دانش ­آموزی
  • دروه ­های آشنائی با آزمایش ­های مهیج علمی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی
  • برگزاری تورهای علمی با همکاری مدارس، دانشگاه­ها و موسسات آموزش عالی
  • طرف قرارداد با مدارس، سازمانها، نهادهای دولتی و خصوصی به منظور آموزش فرزندان پرسنل
شرکت دانش بنیان علم آوران کاسپین
دکتر منوچهر صادقیان